High school exchange J-1 – wymiana uczniowska do USA

Wymiana uczniowska do USA (program J-1, nowa nazwa: BridgeUSA) to wymiana kulturowa współfinansowana przez rząd amerykański. Dzięki temu uczestnicy nie płacą czesnego za szkołę i program jest tańszy, niż program F-1 (czyli wyjazd do wybranej szkoły na wizie studenckiej F-1).

Uczestnicy programu mieszkają u amerykańskiej rodziny goszczącej i uczą się w miejscowej amerykańskiej high school (szkole średniej). Poznają amerykańską kulturę i amerykański styl życia – żyjąc jak amerykański nastolatek.

Jak wygląda program wymiany uczniowskiej w USA?

Mówi o tym Magda – była uczestniczka programu:

Uczestnicy nie mogą wybrać konkretnej szkoły (jak to jest w przypadku programu F-1). Niektóre z fundacji amerykańskich pozwalają na wybór stanu lub grupy stanów lub nawet miasta za dodatkową dopłatą.

To rodziny amerykańskie uczestniczące w programie wybierają z wielu aplikacji tego ucznia, którego chcą gościć u siebie.

Warto więc zgłosić się do programu jak najszybciej, gdyż jest wtedy większa szansa, że rodzina amerykańska wybierze Twoją aplikację. Jest to korzystne zwłaszcza wtedy, jeśli chcesz “celować” w jakiś stan. Jesienią nie ma wielu gotowych aplikacji, za to jest wiele rodzin amerykańskich, które chcą gościć uczniów z zagranicy.

Uczestnicy programu mieszkają u rodzin amerykańskich (host families) i uczą się w miejscowej szkole publicznej.

Jakie są możliwości wyjazdu na program wymiany uczniowskiej do USA?

Program ten jest organizowany od wielu lat przez Departament Stanu USA, który wybiera amerykańskie fundacje do praktycznej realizacji programu w USA. Fundacje zajmują się szukaniem i weryfikacją rodzin goszczących, przyjęciem uczestników programu do szkół w USA, wystawieniem dokumentów do wizowania, nadzorem nad realizacją programu i opieką nad uczestnikami programu na miejscu w USA.

Współpracujemy z czołowymi fundacjami amerykańskimi:  Greenheart Exchange, International Student Exchange (ICES), Council for Eudcational Travel, USA (CETUSA), North West Services (NSW). Każda z nich oferuje nam ograniczoną liczbę miejsc!

Każda z fundacji musi współpracować z partnerem zagranicznym w kraju, skąd pochodzą uczestnicy programu. W Polsce partnerem powyższych fundacji jest PERFECT – Study. Work. Travel., który od 28 lat zajmuje się tym programem w Polsce, czyli:

 • promujemy dla polskich uczniów program wymiany uczniowskiej do USA
 • przeprowadzamy selekcję kandydatów podczas rozmowy wstępnej
 • pomagamy w procesie aplikacji, robimy test językowy i interview
 • prowadzimy komunikację między fundacją a uczestnikiem i jego rodzicami
 • prowadzimy bardzo szczegółowe szkolenia przed wyjazdem dla uczestników i ich rodziców
 • pomagamy w uzyskaniu wizy J-1
 • służymy radą i pomocą zarówno przed wyjazdem, jak i podczas programu wymiany uczniowskiej
 • pomagamy w ułożeniu dalszej ścieżki edukacji po zakończeniu programu – czyli uzyskaniem high school diploma (jeśli uczestnik nie dostał tego w USA) oraz ewentualnym przyjęciem na studia za granicą

Zobacz, co mówi o współpracy z PERFECTem Stephanie Nosek – Senior Program Manager z fundacji Greenheart Exchange (dawna nazwa tej fundacji to CCI Greenheart):

oraz co mówią 2 menadżerki tej fundacji na konferencji tej fundacji w 2019 roku w Cancun w Meksyku:

A tutaj zaproszenie dla polskich uczniów od wiceprzewodniczącego fundacji Greenheart Exchange podczas jego odwiedzin w biurze PERFECTu w lutym 2023:

Wymiana kulturowa – wyjedź do USA na program wymiany uczniowskiej J-1

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną, dojrzałą i ciekawą świata, zapraszamy do zapoznania się z warunkami programu!

wymiana kulturowa

Warunki udziału w programie J-1:

 • wiek od 15 do 18,5 roku (w momencie wyjazdu do USA)
 • nauka w szkole średniej (nie można być już po maturze)
 • dość dobra znajomość języka angielskiego (na poziomie liceum)
 • dość dobre oceny na ostatnich 3 świadectwach szkolnych (raczej bez dwójek)
 • otwartość na nowe doświadczenia, pozytywne nastawienie do świata, odporność na rozłąkę z bliskimi
 • brak alergii na sierść zwierząt domowych (prawie każda rodzina goszcząca ma psa lub kota – czasem nawet kilka)

Jak wyjechać na program wymiany uczniowskiej do USA?

Jak wyjechać na program wymiany? Mówi o tym Oliwia – jedna z naszych uczestniczek programu w roku szkolnym 2019/2020:

A tutaj znajdziesz więcej informacji oraz odpowiedzi na pytania zadane w Twoim imieniu przez inną uczestniczkę naszego programu – Darię – po jej powrocie z programu wymiany J-1 w czerwcu 2021:

Ile kosztuje program na rok szkolny lub semestr? Cena zależy od wybranej fundacji oraz ewentualnej opcji dodatkowej (jak np. wybór stanu/stanów czy innych opcji). Więcej informacji o kosztach znajdziesz TUTAJ.

Przyjmujemy zapisy na program zaczynający się jesienią 2024 (cały rok szkolny 2024/2025 lub 1 semestr z możliwością przedłużenia).

Skorzystaj z naszego ponad 28 letniego doświadczenia z tym programem. Dowiedz się więcej – ten program może zmienić Twoje życie! Sprawdź korzyści, jakie daje ten program – o których mówią jego obecni i byli uczestnicy.

Poznaj uczestników naszego programu – na tej stronie znajdziesz wypowiedzi niektórych z nich.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń na nr kontaktowy: 601 762308 albo napisz SMSa lub maila (na adres: usa@perfect.wroc.pl).

Szkoła średnia za granicą. Nabór na nowy rok szkolny (możliwe też wyjazdy jeszcze w tym roku szkolnym)!

O nas

Pobierz broszurę!