High school exchange – program wymiany uczniowskiej J-1 w USA

Academic Year Program (popularnie zwany J-1 od rodzaju przyznawanej wizy lub high school exchange) to program wymiany kulturalnej.

Program jest współfinansowany przez rząd amerykański, który pokrywa koszty nauki w szkole. Program jest dla młodzieży w wieku 15-18,5 roku (w momencie wyjazdu).

To doskonała okazja, by przez semestr lub rok szkolny żyć jak amerykański nastolatek, chodząc do szkoły średniej i mieszkając u amerykańskiej rodziny goszczącej.

Celem wymian międzynarodowych jest stwarzanie możliwości spotkania ludzi z różnych kultur i nauki o różnych punktach widzenia i stylach życia. Międzykulturowe zrozumienie jest fundamentalnym krokiem w budowaniu przyjaźni międzynarodowych i pokoju na świecie. Uczniowie zyskują także dojrzałość, pewność siebie i rozwijają wiele innych cech charakteru i umiejętności.

World-Photo

Wymiana kulturalna nie tylko sprawia, że uczeń staje się dwujęzyczny, ale też:

  • poszerza jego horyzonty
  • uczy samodzielności
  • rozwija osobowość
  • buduje pewność siebie
  • jest początkiem wielu przyjaźni na całe życie.

Ponadto wyjazd ten jest cennym punktem w życiorysie i dużym atutem w późniejszej karierze naukowej i zawodowej.

O korzyściach w udziału w programie wymiany mówi jedna z byłych uczestniczek naszego programu – Daria – po powrocie z USA w czerwcu 2021:

Zobacz relację Darii ze spotkania przedwyjazdowego dla uczestników programu: co mówią byli uczestnicy programu, jakie korzyści dał im program wymiany. Poznaj też lokalna koordynatorkę jednej z fundacji amerykańskich:

Program J-1 można realizować wyłącznie za zgodą i pod kontrolą rządowej agencji United States Information Agency poprzez uznane przez rząd amerykański fundacje, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem programu.

Fundacje amerykańskie muszą współpracować z zagranicznymi partnerami w krajach, w których mieszkają uczestnicy programu wymiany uczniowskiej.

PERFECT – Study. Work. Travel. jest jedynym polskim partnerem kilku renomowanych amerykańskich fundacji, z którymi współpracujemy od wielu lat.

Fundacje

Naszymi partnerami w USA są najbardziej renomowane fundacje amerykańskie:

Greenheart Echange

Sprawują one opiekę i nadzór nad uczestnikami programu podczas ich pobytu w USA poprzez swoich lokalnych koordynatorów. Pomagają oni w przypadku jakichkolwiek problemów. Rodzice otrzymują raporty o swoim dziecku (zachowanie, samopoczucie, postępy w nauce, opinie nauczycieli i rodziny goszczącej).

Nasi klienci mogą także liczyć na naszą pomoc – jesteśmy w stałym kontakcie z fundacjami, rodzicami oraz z naszymi klientami w USA. Nasze doświadczenie (zarówno z zajmowania się tym programem, jak i z osobistego udziału w programie) to ponad 26 lat.

Oto, co o udziale w tym programie mówi jedna z uczestniczek programu w roku szkolnym 2013/2014, która teraz przygotowuje nowych uczniów do udziału w programie:

Jakie są warunki udziału w tym programie? Znajdziesz je TUTAJ.

Ile program kosztuje? Ceny znajdziesz TUTAJ.

Gdzie będziesz mieszkać? Więcej informacji TUTAJ.

Jak wygląda nauka w szkole amerykańskiej? Zobacz TUTAJ.

Jakie są korzyści dla uczestników? Zobacz TUTAJ.

Jakie są opinie uczestników? Sprawdź TUTAJ.

Zachęcamy do wczesnego zgłaszania się do programu (jesienią) – jest wtedy większa szansa na znalezienie dobrej rodziny goszczącej w dobrym miejscu. O tej porze roku nie ma jeszcze zbyt wielu gotowych aplikacji, ale wiele rodzin amerykańskich chce gościć uczniów z Polski:

Jak zostać uczestnikiem programu? Jak wygląda procedura aplikacji?

Mówi o tym jedna z uczestniczek naszego programu wymiany w roku szkolnym 2019/2020 – Oliwia. Zobacz jej doświadczenia jako exchange student w USA na jej kanale na YouTube.

Skontaktuj się z nami po więcej szczegółowych informacji! Telefonicznie, mailowo, osobiście lub przez poniższy formularz (odpowiemy szybko, ale nasza odpowiedź może wpaść do Twojej skrzynki spamowej – sprawdź tam także) :

Szkoła średnia za granicą. Nabór na nowy rok szkolny (możliwe też wyjazdy jeszcze w tym roku szkolnym)!

O nas

Pobierz broszurę!