Program J-1 – FAQ

Czy “stracę” rok w polskiej szkole?

Decyzja w sprawie zaliczenia roku lub semestru zależy od dyrektora Twojej szkoły. Raczej nie zalicza roku w USA na poczet nauki w polskiej szkole “z automatu”, ale zazwyczaj pozwala on na zaliczenie roku poprzez zdanie egzaminów z przedmiotów, których nie miałeś w USA – jeśli koniecznie chcesz dołączyć do Twoich kolegów z klasy w polskiej szkole.

Niezależnie od tego, czy rok zostanie zaliczony, nie można mówić o „straceniu” go, a wręcz przeciwnie – rok ten może być znacznym krokiem naprzód w Twoim życiu i będzie procentował jeszcze długo po Twoim powrocie ze Stanów.  Nabyte umiejętności i doświadczenia pomogą Ci nie tylko w Twojej karierze zawodowej, ale i w codziennym życiu.

No to warto nawet “poświęcić” rok edukacji w polskiej szkole, szczególnie, jeśli nie ma stresu ani presji na zaliczenie różnic programowych. Możesz wtedy pozwolić sobie na rozwijaniu Twoich zainteresowań (sportowych, artystycznych, naukowych) w przyjaznym i atrakcyjnym otoczeniu.

Czy mogę zdać maturę w amerykańskiej szkole?

Program J-1 nie gwarantuje takiej możliwości, jednak jeśli dyrektor Twojej amerykańskiej szkoły wyrazi zgodę, możesz zdobyć amerykańską maturę (jeśli wcześniej ukończyłeś 11 lat edukacji w polskiej szkole).

Uczestnik programu (po 11 latach wcześniejszej edukacji w Polsce) może jako ekstern spróbować uzyskać amerykańską maturę GED.

Jeśli po powrocie z programu w USA nie zechcesz wrócić polskiej szkole, to możesz kontynuować program amerykańskiej szkoły średniej wirtualnie (działa tak, jak polska Szkoła w Chmurze) – ucząc się w domu, w Starbuck’sie, na plaży – wszędzie tam, gdzie jest Internet – w wybranym przez Ciebie tempie, bez stresu, mając więcej czasu na rozwijanie Twoich zainteresowań pozaszkolnych i na kontakty towarzyskie.

Starając się o maturę amerykańską warto wcześniej dowiedzieć się, czy uczelnia, na której chcesz studiować, uzna maturę amerykańską jako kryterium przyjęcia na studia (nie wszystkie uczelnie w Europie to uznają, czasem wymagany jest jeszcze dodatkowy rok w college’u, albo określona liczba przedmiotów zaliczonych na poziomie AP).

PERFECT pomaga swoim klientom także dostać się na studia na całym świecie – chętnie służymy radą i pomocą w rozeznaniu możliwości dalszej edukacji.

Czy przebywając w USA na wymianie mogę podróżować?

Podróżować możesz jedynie z rodziną goszczącą lub do Twojej rodziny w USA za zgodą fundacji. Możesz także uczestniczyć w wycieczkach oferowanych przez fundację lub uznane przez nią biuro podróży organizujące wycieczki dla uczniów z zagranicy.

Twoi rodzice mogą przyjechać po Ciebie na zakończenie Twojego programu i razem możecie podróżować do USA w terminie do 30 dni od zakończenia Twojej nauki w szkole amerykańskiej.

Czy mogę jechać do wybranej przeze mnie rodziny?

Tak. Rodzina musi zostać sprawdzona przez koordynatora fundacji i poinformowana o warunkach uczestnictwa w programie. Rodzina ta nie może być jednak z Tobą spokrewniona, ani nie może być polskiego pochodzenia – w programie J-1 głównym celem wymiany jest bowiem wymiana kulturowa.

Czy mogę wybrać stan?

Zależnie od fundacji możesz wybrać stan lub grupę stanów czy nawet miasto za dodatkową dopłatą.

Wybór nie gwarantuje jednak zakwaterowania we wskazanym stanie, bo ostatecznie to rodzina goszcząca decyduje w tym programie, kogo chce gościć. Jeśli żadna z rodzin goszczących wybranej przez Ciebie fundacji nie wybierze Twojej aplikacji, wtedy pojedziesz do innego stanu, a dopłata jest w całości zwracana.

Warto zgłosić się do programu jak najwcześniej (jesienią), gdyż wtedy jest dużo większa szansa na wyjazd do wybranego stanu lub miasta, niż kiedy zgłoszeń do programu jest wiele (np. wiosną).

Czy mogę samodzielnie zorganizować wyjazd na wymianę?

Wyjazd na program J-1 jest nadzorowany przez rząd amerykański i współpracujące z nim fundacje, nie ma więc możliwości na przyznanie wizy J-1 uczniom organizującym taki wyjazd samodzielnie.

Nie mogą oni także uczęszczać do szkoły amerykańskiej bezpłatnie (np. na wizie turystycznej, odwiedzając swoją rodzinę w USA).

Dlaczego wybrać PERFECT?

Aby zapewnić jak najwyższą jakość usług, współpracujemy jedynie z najlepszymi (zdaniem Departamentu Stanu) fundacjami, jak Greenheart Exchange i ICES.

Nasza oferta jest korzystna cenowo, bez szkody dla jakości usług.

Posiadamy ponad 28-letnie doświadczenie, co pomaga nam kompleksowo przygotować naszych klientów do wyjazdu, oferujemy praktyczne szkolenie przedwyjazdowe (bardzo dokładny 3-modułowy kurs przygotowawczy dla uczestników i ich rodziców) oraz przygotowanie uczestników do programu przez doświadczonych byłych uczestników programu.

Właściciel PERFECTu doskonale rozumie rodziców uczestników programu, ponieważ sam wysłał swoje 2 córki do USA na program wymiany uczniowskiej. Jedna z ich przygotowuje kolejne już roczniki uczestników do udziału w programie.

Przez czas pobytu naszych uczniów w USA pozostajemy w kontakcie z fundacją amerykańską, co pozwala nam na skuteczną interwencję w ważnych sprawach i szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów.

Osoby odpowiedzialne za realizację programu mają osobiste doświadczenie związane z wymianą kulturalną i znakomicie znają wszystkie aspekty programu zarówno jako rodzice uczestników programu, jak i sami byli uczestnicy.

Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – materiał ten nagrała jedna z naszych byłych uczestniczek programu (Daria) po swoim powrocie z programu w czerwcu 2021, tuż przed spotkaniem przedwyjazdowym dla kolejnych uczestników programu wymiany:

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub osobiście.   Albo skorzystaj z poniższego formularza:

Szkoła średnia za granicą. Nabór na nowy rok szkolny (możliwe też wyjazdy jeszcze w tym roku szkolnym)!

O nas

Pobierz broszurę!