Decyzja w sprawie zaliczenia roku lub semestru zależy od dyrektora Twojej szkoły. Zazwyczaj pozwala on na zaliczenie roku poprzez zdanie egzaminów komisyjnych z przedmiotów, których nie miałeś w USA.
Niezależnie od tego, czy rok zostanie zaliczony, nie można mówić o „straceniu” go, a wręcz przeciwnie – rok ten może być znacznym krokiem naprzód w Twoim życiu i będzie procentował jeszcze długo po Twoim powrocie ze Stanów. Nabyte umiejętności i doświadczenia pomogą Ci nie tylko w Twojej karierze zawodowej, ale i w codziennym życiu.
No to warto nawet „poświęcić” rok edukacji w polskiej szkole, szczególnie, jeśli nie ma stresu ani presji na zaliczenie różnic programowych. Możesz wtedy pozwolić sobie na rozwijaniu Twoich zainteresowań (sportowych, artystycznych, naukowych) w przyjaznym i atrakcyjnym otoczeniu.
Program J-1 nie gwarantuje takiej możliwości, jednak jeśli dyrektor Twojej amerykańskiej szkoły wyrazi zgodę, możesz zdobyć amerykańską maturę (jeśli wcześniej ukończyłeś 11 lat edukacji w polskiej szkole).
Uczestnik programu (po 11 latach edukacji w Polsce) może jako ekstern spróbować uzyskać amerykańską maturę GED.
Starając się o maturę amerykańską warto wcześniej dowiedzieć się, czy uczelnia, na której chcesz studiować, uzna maturę amerykańską jako kryterium przyjęcia na studia (nie wszystkie uczelnie w Europie to uznają, czasem wymagany jest jeszcze dodatkowy rok w college’u).
PERFECT pomaga swoim klientom także dostać się na studia na całym świecie – chętnie służymy radą i pomocą w rozeznaniu możliwości dalszej edukacji.
Podróżować możesz jedynie z rodziną goszczącą lub do Twojej rodziny w USA za zgodą fundacji. Możesz także uczestniczyć w wycieczkach oferowanych przez fundację lub uznane przez nią biuro podróży organizujące wycieczki dla uczniów z zagranicy.
Twoi rodzice mogą przyjechać po Ciebie na zakończenie Twojego programu i razem możecie podróżować do USA w terminie do 30 dni od zakończenia Twojej nauki w szkole amerykańskiej.
Tak. Rodzina musi zostać sprawdzona przez koordynatora fundacji i poinformowana o warunkach uczestnictwa w programie. Rodzina ta nie może być jednak z Tobą spokrewniona, ani nie może być polskiego pochodzenia – w programie J-1 głównym celem wymiany jest bowiem wymiana kulturowa.
Zależnie od fundacji możesz wybrać stan lub grupę stanów czy nawet miasto za dodatkową dopłatą.
Wybór nie gwarantuje jednak zakwaterowania we wskazanym stanie, bo ostatecznie to rodzina goszcząca decyduje w tym programie, kogo chce gościć. Jeśli żadna z rodzin goszczących wybranej przez Ciebie fundacji nie wybierze Twojej aplikacji, wtedy pojedziesz do innego stanu, a dopłata jest w całości zwracana.
Warto zgłosić się do programu jak najwcześniej (jesienią), gdyż wtedy jest dużo większa szansa na wyjazd do wybranego stanu lub miasta, niż kiedy zgłoszeń do programu jest wiele (np. wiosną).
Wyjazd na program J-1 jest nadzorowany przez rząd amerykański i współpracujące z nim fundacje, nie ma więc możliwości na przyznanie wizy J-1 uczniom organizującym taki wyjazd samodzielnie.
Nie mogą oni także uczęszczać do szkoły amerykańskiej bezpłatnie (np. na wizie turystycznej, odwiedzając swoją rodzinę w USA).
Aby zapewnić jak najwyższą jakość usług, współpracujemy jedynie z najlepszymi (zdaniem Departamentu Stanu) fundacjami: Greenheart Exchange, ICES i ACES.
Nasza oferta jest korzystna cenowo, bez szkody dla jakości usług.
Posiadamy ponad 26-letnie doświadczenie, co pomaga nam kompleksowo przygotować naszych klientów do wyjazdu, oferujemy praktyczne szkolenie przedwyjazdowe z doświadczonym byłym uczestnikiem programu.
Przez czas pobytu naszych uczniów w USA pozostajemy w kontakcie z fundacją amerykańską, co pozwala nam na skuteczną interwencję w ważnych sprawach i szybkie rozwiązywanie ewentualnych problemów.
Żaden z naszych klientów nie został „na lodzie”, czyli bez amerykańskiej rodziny goszczącej. Wszyscy wzięli udział w programie.
Osoby odpowiedzialne za realizację programu mają osobiste doświadczenie związane z wymianą kulturalną i znakomicie znają wszystkie aspekty programu zarówno jako rodzice uczestników programu, jak i sami byli uczestnicy.
Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – materiał ten nagrała jedna z naszych byłych uczestniczek programu (Daria) po swoim powrocie z programu w czerwcu 2021, tuż przed spotkaniem przedwyjazdowym dla kolejnych uczestników programu wymiany:
Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub osobiście. Albo skorzystaj z poniższego formularza: