Academic Year Program (popularnie zwany J-1 od rodzaju przyznawanej wizy lub high school exchange) to program wymiany kulturalnej.
Program jest współfinansowany przez rząd amerykański, który pokrywa koszty nauki w szkole. Program jest dla młodzieży w wieku 15-18,5 roku (w momencie wyjazdu).
To doskonała okazja, by przez semestr lub rok szkolny żyć jak amerykański nastolatek, chodząc do szkoły średniej i mieszkając u amerykańskiej rodziny goszczącej.
Celem wymian międzynarodowych jest stwarzanie możliwości spotkania ludzi z różnych kultur i nauki o różnych punktach widzenia i stylach życia. Międzykulturowe zrozumienie jest fundamentalnym krokiem w budowaniu przyjaźni międzynarodowych i pokoju na świecie. Uczniowie zyskują także dojrzałość, pewność siebie i rozwijają wiele innych cech charakteru i umiejętności.
Wymiana kulturalna nie tylko sprawia, że uczeń staje się dwujęzyczny, ale też:
Ponadto wyjazd ten jest cennym punktem w życiorysie i dużym atutem w późniejszej karierze naukowej i zawodowej.
O korzyściach w udziału w programie wymiany mówi jedna z byłych uczestniczek naszego programu – Daria – po powrocie z USA w czerwcu 2021:
Zobacz relację Darii ze spotkania przedwyjazdowego dla uczestników programu: co mówią byli uczestnicy programu, jakie korzyści dał im program wymiany. Poznaj też lokalna koordynatorkę jednej z fundacji amerykańskich:
Program J-1 można realizować wyłącznie za zgodą i pod kontrolą rządowej agencji United States Information Agency poprzez uznane przez rząd amerykański fundacje, które czuwają nad prawidłowym przebiegiem programu.
Fundacje amerykańskie muszą współpracować z zagranicznymi partnerami w krajach, w których mieszkają uczestnicy programu wymiany uczniowskiej.
PERFECT – Study. Work. Travel. jest jedynym polskim partnerem kilku renomowanych amerykańskich fundacji, z którymi współpracujemy od wielu lat.
Naszymi partnerami w USA są najbardziej renomowane fundacje amerykańskie:
Sprawują one opiekę i nadzór nad uczestnikami programu podczas ich pobytu w USA poprzez swoich lokalnych koordynatorów. Pomagają oni w przypadku jakichkolwiek problemów. Rodzice otrzymują raporty o swoim dziecku (zachowanie, samopoczucie, postępy w nauce, opinie nauczycieli i rodziny goszczącej).
Nasi klienci mogą także liczyć na naszą pomoc – jesteśmy w stałym kontakcie z fundacjami, rodzicami oraz z naszymi klientami w USA. Nasze doświadczenie (zarówno z zajmowania się tym programem, jak i z osobistego udziału w programie) to ponad 29 lat.
Oto, co o udziale w tym programie mówi jedna z uczestniczek programu w roku szkolnym 2013/2014, która teraz przygotowuje nowych uczniów do udziału w programie:
Jakie są warunki udziału w tym programie? Znajdziesz je TUTAJ.
Ile program kosztuje? Ceny znajdziesz TUTAJ.
Gdzie będziesz mieszkać? Więcej informacji TUTAJ.
Jak wygląda nauka w szkole amerykańskiej? Zobacz TUTAJ.
Jakie są korzyści dla uczestników? Zobacz TUTAJ.
Jakie są opinie uczestników? Sprawdź TUTAJ.
Zachęcamy do wczesnego zgłaszania się do programu (jesienią) – jest wtedy większa szansa na znalezienie dobrej rodziny goszczącej w dobrym miejscu. O tej porze roku nie ma jeszcze zbyt wielu gotowych aplikacji, ale wiele rodzin amerykańskich chce gościć uczniów z Polski:
Jak zostać uczestnikiem programu? Jak wygląda procedura aplikacji?
Mówi o tym jedna z uczestniczek naszego programu wymiany w roku szkolnym 2019/2020 – Oliwia. Zobacz jej doświadczenia jako exchange student w USA na jej kanale na YouTube.
Zaczynamy od rozmowy wstępnej z kandydatem – jest ona zwykle przez telefon. Rozmawiasz z Magdą, która sama była exchange student’ką w USA (w stanie Michigan) 11 lat temu.
Magda sprawdza, czy spełniasz warunki stawiane kandydatom przez fundację (aby potem nie okazało się w trakcie aplikacji, że fundacja nie przyjmie Cię do programu). Pokazuje Ci też ograniczenia programu, odpowiada też na Twoje pytania. Taka rozmowa nic nie kosztuje ani do niczego Cię nie zobowiązuje – a możesz wiele się dowiedzieć oraz sprawdzić, czy byłbyś dobrym uczestnikiem programu wymiany. Aby umówić się na taką rozmowę wyślij SMS o treści: “Twoje imię, rzomowa wstępna, mogę rozmawiać w ….. w godzinach…… lub w ……… w godzinach …….” na nr 535 058 358.
Skontaktuj się z nami po więcej szczegółowych informacji! Telefonicznie, mailowo, osobiście lub przez poniższy formularz (odpowiemy szybko, ale nasza odpowiedź może wpaść do Twojej skrzynki spamowej – sprawdź tam także) :